لوگو سفید تارا بابکت
عملیات راهسازی

عملیات راهسازی

عملیات راهسازی از فعالیتهای ضروری و واجب است که به بهتر شدن زیر ساخت های حمل و نقل کمک میکند ولی در عین حال میتواند خطراتی هم برای رانندگان و کارگران داشته باشد، بنابراین ایمنی درعملیات راهسازی از مواردی است که باید در اولویت کار کارفرمایان قرارد بگیرد.

ایمنی جاده بستگی به مراحل عملیات راه سازی و انجام دادن دقیق هر یک از مراحل آن دارد علاوه بر آن ماشین آلات مورد استفاده از اهمیت بسیار بالایی در پیشبرد روند عملیات راه سازی برخوردار هستند.

بالا بردن ایمنی جاده با اقدامات ماشینی

استفاده از ماشین آلات مختلف برای هر یک از مراحل راهسازی یک از راه حل های اساسی برای جلوگیری از تصادفات در راهسازی و ایجاد ایمنی لازم میباشد زیرا که طراحی و فناوری به کار برده شده در ساخت ادوات و ماشین آلات گوناگون براساس تکنولوژی روز دنیا انجام شده است.

علاوه این، گنجاندن یا متصل کردن پیوست یا ادوات بر روی ماشین آلات راهسازی باعث می شود که عملیات راهسازی به صورت منظم و با دقت بیشتری نسبت به کارگران دستی انجام شود و البته در نهایت باعث کاهش خطای انسانی شود.

نکته قابل توجه این است که برای ذینفعان صنعت راه سازی استفاده از دستگاه های پیشرفته بر روی ماشین های راهسازی بسیار امر مهمی است و از آن استقبال میکنند زیرا استفاده از این دستگاه های یدک کش اهمیت حیاتی در جلوگیری از حوادث و اتفاقات در پروژ های ساختمانی و عملیات راهسازی خواهند داشت.

در ادامه ما سه مرحله مهم عملیات راهسازی و اهمیت ماشین آلات مربوطه را برای شما شرح خواهیم داد.

عملیات راه سازی شامل چه چیزهایی است؟

 • تنظیم
 • زیرسازی
 • روسازی

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع آن بیشتر آشنا شویم.

تنظیم

تنظیم مربوط به ابعادی است که در نقشه طرح مورد نظر صورت میگیرد به طور مثال روشی با نام صفحه نمایه یکی از روشهای معمول برای تنظیم میباشد.

 

برخی از تابلوها هستند که قابلیت نشان دادن 1 متر بالاتر از سطح ساخت را دارند و جایگاه قرارگیری آنها در امتداد خطوط پیشنهادی جاده میباشد و از یک پروفیل که دارای ارتفاعع ثابتی میباشد برای کنترل و تنظیم سطوح حفاری شده در بین صفاحات نمایه استفاده میکنند.

زیرسازی

یکی از اساسی و مهمترین کارها در عملیات راهسازی وحمل و نقل کارهای خاکی و عملیات زیرسازی میباشد.

زیر سازی عبارت است از کنار و حذف هر گونه گیاه و موانع دیگر از سطح خاک، خاکبرداری و درجه بندی منطقه.

بخش زیرسازی در عمیات راهسازی عمدتا با بیل مکانیکی، بیل بکهو، گریدر و یا بولدوزر انجام می شود و عملیاتی نظیر خاک ریزی و خاکبرداری توسط این دسته از ادوات صورت میگیرد.

با ما در این مقاله همراه بمانید تا با مهمترین ماشین آلات مربوط به زیرسازی آشنا شوید.

روسازی

پس از آماده سازی سطح زمین توسط ماشین آلات صنعتی میتوانید بخش دیگری که شامل روسازی است را در عمیلیات راهسازی شروع کنید.

روسازی از عملیاتی است که انجام آن از دو حالت سخت و یا انعطاف پذیر به دور میباشد که بسته به نیازهای هر پروژه یکیاز این دو حالت انتخاب می شود.

روسازی که فرآیند آن در حالتی سخت انجام میشود دارای هزینه نگهداری پایین و در عین حال با مقاومت خمشی و طول عمر بالاتر هستند.

اما روسازی با انعطاف پذیری بیشتر از هزینه ساخت کمتری برخوردار است و دارای انقباض و انبساط بیشتری با هوا قرار دارد و در این حال نیازی به اتصالاهای انبساطی آنچنانی ندارد.

عملیات راهسازی
فروش تمامی ماشین آلات عملیات راهسازی

آسفالت کردن در عملیات راهسازی

مواد آسفالت ترکیبی از ماسه، شن و قیر است و یکی از اساسی ترین مواد ساختمانی میباشد که در بناهای عمومی و خصوصی زیادی به کار می رود.

ما سه نوع آسفالت گرم، حفاظتی و سرد داریم که در بیشتر جاده به کار می روند و قابل بازیافت میباشد.

ریختن این مواد بر روی قسمت مورد نظر باعث استحکام و ماندگاری سطوح متعددی نظیر سطح جاده، پارکینگ و فضاهای عمومی نظیر پیاده رو و پارک ها می شود.

به دلیل مقاومت بالا آسفالت در برابر تغییرات و شرایط آب و هوایی، از این مواد در بسیاری از پروژه های ساختمانی استفاده میکنند.

آسفالت کردن از مراحل مهم روسازی میباشد که با هدف بدست آمدن یک سطح هموار همراه با ایمنی بالا برای استفاده کنندگان انجام می شود از این رو برای اجرای تمامی مراحل آسفالت کردن نیاز به یکسری ماشین آلات و ابزارهای مخصوص این مرحله از روسازی میباشد که در ادامه این بخش به شرح هر یک از این ماشین آلات می پردازیم.

ماشین آلات روسازی

ماشین آلات روسازی در بخش آسفالت کاری میتوانند نقش مهمی را ایفا کنند و از جمله مراحل مهم روسازی در عملیات راهسازی پخش قیر، تراکم سازی، کوبیدن و استحکام سازی میباشد.

چند نمونه از مهمترین ادوات یا ماشین آلات آسفالت کاری عبارتند از:

 • قیر پاش
 • آسفالت تراش
 • غلتک
 • فینیشر آسفالت

تولید و فروش انواع دستگاه یا ابزارهای آسفالت کاری با بروزترین طراحی و قیمتی مناسب در مجموعه تولیدی صنعتی تارا که بزرگترین تولید کننده جلوبند ماشین های صنعتی در سراسر ایران میباشد.

قیر پاش

از دستگاه قیر پاش جهت پاشیدن قیر و روان کردن آن بر روی سطوح مختلف استفاده می شود، این سطوح می تواند شامل سطح جاده و یا ستون های بتنی باشد.

دو نوع قیر پاش با عنوان های قیر پاش کوچک و بزرگ وجود دارد که قیر پاش کوچک برای قیر پاشی موارد زیر بکار می رود:

ستون های فلزی و بتنی، نوارهای حفاری، لکه گیری جاده ها در حجم کم، قیرپاشی استخر، دیوار و سقف‌های بتنی و همچنین در امور و پروژه های شهری برای لکه گیری و نوارهای حفاری از قیرپاش های کوچک و یا پرتال به دلیل مانور دهی بیشتر استفاده می شود.

از قیرپاش بزرگ عمدتا در عملیات راهسازی بهکار میروند و برای اجرای مراحل تک کت و پریمکت از آنها استفاده میکنند.

قیرپاش‌ مناسب در حوزه راهسازی بسته به سنگینی و سبکی کار در چند مدل قیرپاش چهار، پنج، شش، هشت و چهارده بتنی تقسیم می شوند.

در پروژه هایی نظیر اجرای فوگ سیل که حجم کاری بسیار بالا است و سرعت عمل از فاکتورهای مهم آن تلقی می شود بهتر است که از قیرپاش حجم بالا استفاده شود.

امکان سفارش انواع قییر پاش از طریق تماس با شماره تماسهای درج شدهدر سایت تارا.

آسفالت تراش (ویرتگن)

ویرتگن یا آسفالت تراش دستگاه یدک کشی است که بر روی یکی از ماشین های سنگین (تراکتور) و یا نیمه سنگین (بابکت، نیسان) نصب می شود و از آن برای تراش دادن آسفالت خراب شده استفاده میکنند.

از مشخصات بارز ویرتگن یا آسفالت تراش میتوان به مواردی نظیر عرض تراش، نوع چرخ، نوع درام و قدرت موتوراشاره کرد.

به دستگاه آسفالت تراشی که بر روی بابکت و یا تراکتور نصب می شود آسفالت تراش بابکت و آسفالت تراش تراکتور گفته می شود، مجموعه تارا این محصول را در قالبی طراحی کرده است که بر روی انواع تراکتور و انواع مینی لودر و ماشین های صنعتی دیگری که در دسترس کارفرمایان میباشد قابل نصب باشد.

مزایا آسفالت تراش برند تارا:

 • تراش دادن ضخامت های متفاوت آسفالت
 • استفاده از متریال درجه یک در بدنه یا شاسی دستگاه
 • فراهم کردن یک سطح هموار برای پاشیدن آسفالت جدید
 • یکسال گارانتی پس از فروش
عملیات راهسازی
عملیات راهسازی و راهداری

غلتک ویبره

غلتک ویبره یا رولر دارای کاربردهای گوناگونی نظیر متراکم سازی آسفالت، کوبیدن خاک، هموار کردن و تسطیح کردن میباشد.

این دستگاه توسط مجموعه صنعتی تارا بعنوان یک پیوست یا اتچمنت ساخته می شود و برای اجرای عملیات متراکم سازی آسفالت و خاک بر روی یکی از ماشین های صنعتی نظیر بابکت یا تراکتور نصب می شود که به آن غلتک ویبره بابکت و یا غلتک ویبره تراکتور گفته می شود.

از غلتک ویبره در راهسازی جهت متراکم سازی آسفالت استفاده میکنند، متراکم سازی موجب بیشتر شدن مقاومت برشی و کمتر شدن تورم دانه های آسفالت می شود.

مجموعه تارا از اولین و بزرگترین تولید کنندگان غلتک ویبره میباشد که استحکام و عملکرد این دستگاه مورد توجه بسیاری از پیمانکاران راهسازی قرار گرفته است، شما میتوانید با تماس و دریافت مشاوره در ارتباط با قیمت و متریال به کار رفته در این محصول خریدی آسوده را تجربه کنید.

برقراری ارتباط با واحد فروش از طریق شماره تماسهای درج شده در سایت تارا.

برای اطلاعات بیش تر به لینک زیر مراجعه کنید.

غلطک ویبره

 

انواع غلتک ویبره برند تارا

در تیم تولیدی تارا این محصول (غلتک ویبره) در سه سایز مینی، متوسط و کامل ساخته می شود که در این بخش به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

 • غلتک ویبره مینی تولید شده در عرض 40/3 سانتیمتر
 • سایز متوسط غلتک در عرض 90 تا 100 سانتیمتر و غلتک ویبره کامل در عرض 180 تا 190 سانتی متر ساخته می شود.

فینیشر آسفالت

یکی دیگر از مهمترین تجهیزات و ماشین آلات راهسازی که در زمینه آسفالت کردن کاربرد مهمی دارد فینیشر آسفالت می باشد.

این دستگاه به تنهایی کاربردی ندارد و باید در قالب یک جلوبند بر روی یک وسیله نقلیه مانند لودر، تراکتور و یا مینی لودر نصب شود.

کاربرد دستگاه فینیشر آسفالت به این صورت میباشد که آسفالت و بتن را با طول و عرض تعیین شده بر روی سطح جاده و یا مکان های دیگر ریخته و بعد از اتمام پهن کردن آسفالت بر کف جاده، دستگاه غلتک این مواد را کوبیده و محکم میکند.

برای ثبت سفارش جلوبند فینیشر مناسب نصب بر روی انواع ماشین های سنگین و نیمه سنگین با شماره تماسهای درج شده واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

ماشین آلات خاکی در قسمت زیرسازی

طعملیات خاکی فعالیتهایی از قبیل خاکبرداری، جابجایی، خاک ریزی و هموار کردن زمین در پروژهای های عمرانی و ساختمانی می باشد.

نقش ماشین آلات در این موارد ذکر شده میتواند به عملیاتی نظیر کندن مسیر کانال، حفاری، حمل و جابجایی خاک و دیگر مصالح و بسیاری از کارهایی که برای تمیز کردن بستر و حریم راه صورت می گیرد مربوط باشد.

ادوات  حفاری و خاک برداری در راهسازی

 • بیل مکانیکی
 • بکهو
 • بولدوزر

بکهو

بکهو یا بیل بکهو یک ماشین حفاری است که از یک پایه تراکتور و از یک باکت جهت حفاری که در انتهای آن وصل است تشکیل شده است و در سمت مخالف بکهو یک باکت مخصوص لودر قرار گرفته است بنابراین در این مدل ماشین های صنعتی یک صندلی تعبیه شده است که اپراتور به هر د طرف بتواند احاطه کامل داشته باشد.

تفاوت بیل بکهو با بیل مکانیکی چیست؟

از طریق چند پارامتر میتوان فرق بین این دو الحاق یا پیوست را تشخیص داد:

یکی از تفاوت های اصلی بین این دو دستگاه ابعاد است که بیل ها ابزارهای سنگین تری نسبت به بکهو هستند.

از بیل مکانیکی معمولا در پروژه های تخریب، استخراج، حفاری چاه ها و به طور کلی مناسب پروژه های بزرگ صنعتی است.

اما بکهو برای عملیات کوچک و سبک نظیر کارهای کشاورزی، برف روبی و بارگیری مناسب تر است .

بیل مکانیکی دارای انعطاف پذیری بهتری برای انجام تعداد کارهای بیشتری میباشد هرچند هر دو بیل گزینه های متعددی را برای اتصالات برای شما فراهم می سازند اما بکهو انتخاب متنوع تری را در اختیار شما میگذارد.

بنابراین به همین دلیل برای پروژه هایی که دارای سایت های کاری گسترده هستند بیل بکهو انتخاب ایده آل تری می باشد.

پارامتر چرخش یکی دیگر از فرق های این دو بیل میباشد.

بیل مکانیکی

بیل مکانیکی از دسته ماشین آلات سنگین مرتبط با صنعت راه سازی و عمرانی محسوب می شود.

بیل مکانیکی که در پروژه های امروزه به چشم میخورد نسبت به بیلهایی که با نیرو بخار کار میکردند دست خوش تغییرات زیادی بوده است.

از کاربردهای بیل مکانیکی میتوانیم به حفاری مسیر کانال، گودبرداری در عمق های مختلف و حمل مصالح و جابجایی آنها اشاره کرد.

بولدوزر

بولدوزر ماشینی است که اکثرا در سایت های ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع به تراکتوری که در قسمت جلویی خود مجهز به یک تیغه باشد را بولدوزر می گویند.

درعملیات های مختلف نظیر خاکبرداری و حفاری معمولاً بیشترین مسافتی که خاک توسط بولدوزر حمل می شود حدود صد متر وکمترین مقدار آن هشت متر می باشد.

صفر تا صد طراحی تا تولید و فروش بیل مکانیکی و بکهو همچنین نصب و راه اندازی آن بر روی وسیله نقلیه شما، توسط مجموعه بزرگ تارا امکان پذیر میباشد.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به مراحل خرید و قیمت نهایی این دسته از ادوات با شماره تماس کارشناس فروش تیم تارا تماس حاصل فرمایید.

همچنین در مجموعه تارا علاوه بر ادوات ماشین آلات خاکی، تجهیزات آسفالت کاری نظیر غلتک، فینیشر و قیر پاش هم در تیم صنعتی ما موجود میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عملیات راهسازی

فهرست مطالب

09123988622