لوگو سفید تارا بابکت
بکهو لودر

بکهو لودر

در گذشته جهت خاک برداری و جا به جایی خاک مشاغل کشاورزی و یا ساختمان سازی از روش فیزیکی جا به جایی با نیروی انسانی استفاده می کردند که این عمل دارای فشار فیزیکی بود و سرعت عمل انجام کار را پایین می آوورد، با گذر زمان و پیشرفت صنعت ماشین آلات صنعتی تولید شدند تا کار را برای افراد آسوده کرده و با سرعت بالاتری انجام دهند.

ماشین آلاتی اعم از بابکت، تراکتور، بکهو لودر و غیره… در این مقاله قصد داریم در مورد تاریخچه و کاربرد بکهو لودر بیشتر بدانیم پس تا انتها این منقاله با ما  همراه باشید.

بکهو لودر چیست؟

بکهو یک نوع تراکتور خودگردان می باشد که در جلو و عقب خود دو بیل به آن متصل می شود، در قسمت جلو بیل مکانیکی یا بکهو و در قسمت عقب بیل جلو یا لودر نصب می شود و بیل جلو معمولا برای کارهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

بکهو در اندازه های متفاوتی تولید و در کارهای ساختمانی، عمرانی و حتی در مزارع کاربرد دارند، قدرت آنها از 75 تا 150 اسب بخار است و دارای دنده اتوماتیک و دستی هستند، بکهو لودرها در چهار مدل بنام های بکهو کشویی مکانیکی،بکهو کشویی هیدرولیکی، بکهو لودر کمرشکن و بکهو ثابت قرار دارند که موتور انها 4 سیلندر و 6 سیلندر است که معمولی یا توربودار هستند.

بکهو لودر
بکهو لودر در عمولیات راهسازی

تاریخچه بکهو لودر

در سالهایی که تحولاتی در ایالات متحده شکل گرفته بود و جای خالی ماشین آلاتی مثل بکهو لودر که در مشاغل راهسازی و معدنی کاربرد داشتند و عملکرد فوق العاده ای برای حفاری به حساب می امدند، حس میشد.

اولین بکهو لودر توسط ویلیام اوتیس در سال 1836 میلادی اختراع و ساخته شد و جیمز وات اسکاتلندی و کارفرین متیو بولتون اهل انگلیس در سال 1796 بکهو لودر را توسعه دادند که گود برداری را نسبت به بیل دستی انسان دو برابر انجام میداد.

اوایل ساخت بکهو لودر، بیل مکانیکی بر روی شاسی ریل راه آهن قرار میگرفت و برای حفاری و جابجایی بار از ان استفاده میشد، در قرن نوزدهم بیل مکانیکی با بخار بعنوان اولین ماشین آلات ساختمانی پر کاربرد جهت حفاری به کار میرفتند که با فراهم ساختن کانال ها، خطوط راه آهن، معادن رو بازو کارخانه های بزرگ صنعتی کمک بسزایی به خط صنعت کردند که البته شرکت کاترپیلار توانست بیل مکانیکی را در حدی توسعه دهد که برای حفاری و جابجایی نیازی به خطوط راه اهن نداشته باشند.

قابل توجه است که در دهه 1930 موتورهای نصب شده بر روی ماشین آلات بیل مکانیکی، به دیزلی و الکتریکی ارتقاء یافتند، همچنین شرکتی که سیستم محرک چهار چرخ را بر روی بکهوها پیاده کرد شرکت Hy-dynamic بود و شرکت هایی از قبیل کاترپیلار و جون دییر سعی کردند بازوی پشتی راتغییر دهند تا به بیل مکانیکی خمیده شباهتی داشته باشد.

از جایی که سرعت و عملکرد برای شرکت های مهندسی جهت پیشبرد و تکمیل کارشان، بسیار فاکتور مهمی بود، بیل مکانیکی هیدرولیک توسط جناب ویلیام اوتیس که لقب پدربزرگ بیل مکانیکی هیدرولیک را به خود گرفته بود، اختراع شد و با به کار گرفتن ویژگیهای زیادی از بیل مکانیکی مدرن otis power shovel جزء اولین های تجهیزات خاکی هیدرولیک به حساب می امد.

در سال 1839، ویلیام برای بهبود طراحی و ساخت بیل مکانیکی، بیل مکانیکی جرثقیل را ثبت کردند ولی با قیمت زیادی که داشت مدت زیادی زمان برد تا به محبوبیت خود برسد و در نهایت طرح های فوق العاده ویلیام از جمله بیل مکانیکی جرثقیل، در پروژه های عظیمی مانند ساخت کانال پاناما مورد استقبال و ساخت قرار گرفت.

مخترعان به این مسئله پی برده بودند که نیروی هیدرولیک در حفاری انرژی،  قدرت کارآمدتری را دارد و از این رو  بیل مکانیکی هیدرولیک که تا قبل از سال 1882 رونمایی نشده بود توسط Sir Armstrong در کشور انگلیس ساخته شد، بیل مکانیکی هایی که در اسکله استفاده می شوند به جای سیال هیدرولیک مدرن، از آب استفاده میکنند، و این جمله که “هیدرولیک با آب کار میکند” هنوز هم صدق میکند،

در هرصورت بیل مکانیکی هیدرولیک، یک بیل مکانیکی ترکیبی بود، چون جهت کار کردن سطل با سیلندر که شیارهایی حالت ضربدری داشت از کابل ها استفاده میکرد و قبل از روی کار آمدن بیل مکانیکی که با آب کار میکرد، همه ی بیل مکانیکی ها کابل کشی میشدند و استفاده از نوه هیدرولیک آن اولین استفاده ی رسمی از آن بود.

کاربرد بکهو لودر

در بیشتر مواقع از بکهو لودرها در کارهایی از جمله؛ کارهای سبک عمرانی و کشاورزی، خاک برداری در حجم های کم، بارگیری کامیون هایی که بار خاک دارند هم از بکهو استفاده می شود، از دیگر کاربردهای بکهو لودر، لایروبی و کندن مسیر کانالهای لوله گذاری است که جزء کاربرد های ویژه بکهو می باشد.

بکهو لودر علاوه بر کارهای عمرانی و ساختمانی بدلیل ابعاد کوچکی که دارد، در کارهای مربوط به کشاورزی و باغداری هم استفاده زیادی دارد و به راحتی در میان درختان حرکت میکند.

بخش های تشکیل دهنده بیل بکهو

قسمتهای اصلی یک بیل بکهو عبارتند از بیل مکانیکی (بیل جلویی)، لودر (بیل عقب)، موتور، سیستم فشار هیدرولیکی و پایه های تعادل؛ که در ادامه این مقاله هر کدام آنها را به طور مختصری شرح می دهیم:

بیل مکانیکی

تفاوت بارزی که بین بیل مکانیکی بکهو با بیل مکانیکی معمول وجود دارد هوشمند بودن برگشت به عمق حفاری است و پس از تخلیه بار به طور اتومات به محل تخیله باز میگردد، بیل مکانیکی بکهو تا ارتفاع پنج متر بالا میرود با زوایه بالای 60 درجه تا افق، و همچنین ظرفیت جام انها نیز متفاوت میباشد که حداقل ظرفیت 0/07 مترمکعب و حداکثر ظرفیت جام آنها 0/5 مترمکعب است.

لودر

کارایی لودر بکهو، شباهت زیادی با لودرهای دیگر دارد، ظرفیت جام لودر حداقل 0/76 متر مکعب و حداکثر ظرفیت آن 1/19 مترمکعب می باشد، کار تخلیه را در ارتفاع 2/5 تا 4/5 متر انجام میدهد که همین مشخصه باعثه تخلیه راحت بار از کامیون ها و ماشین های دیگر میشود که جام لودر در مدلهای مختلفی تولید می شود که شامل: جام صخره کنی، جام حفاری عمومی و جام یونیورسال است.

موتور

اولین موردی که در مورد موتور هر ماشینی مطرح می باشد قدرت موتور است که قدرت استادندارد موتور بکهو 150 اسب بخار و 4 سیلندر می باشد.

حجم مخزن سوخت آن بین 130 تا 160 لیتر است، همچنین روغن موتور مورد نیاز برای آن بین 8 تا 15 لیتر در نظر گرفته شده است.

سیستم فشار هیدرولیکی

بیل لودر و بیل مکانیکی که روی بکهو نصب هستند هر کدام بصورت جداگانه دو سیلندر هیدرولیکی دارند، حتی پایه های تعادل بکهو لودر هم یک سیلندر هیدرولیکی دارد که به تنهایی یک یا دو پمپ هیدرولیکی جهت همه عملیاتی که بصورت هیدرولیکی انجام می شود را دارد.

همچنین برای داشتن سیستم فشا هیدرولیکی باید از روغن مخصوص این سیستم استفاده شود که لازم است یک سیستم خنک کننده روغن هم در ماشین قرار بگیرد.

پایه های تعادل

هنگامی که ماشین بکهو لودر با بیل مکانیکی در حال کار است ممکن است که تعادل خود را از دست بدهد که جهت حفظ تعادل هنگام کار با بیل جلویی یا همان بیل مکانیکی، از ماشین پایه های تعادل استفاده می شود.

بکهو لودر
نمایندگی فروش بکهو لودر

تفاوت بکهو لودر با بیل بکهو

بیل بکهو تولیدی مجموعه تارا به تنهایی نوعی بیل مکانیکی می باشد که بر روی ماشین آلات صنعتی دیگری قابل نصب است و کار بکهو لودر ر ا انجام می دهد، بیل بکهو بر روی تراکتور و مینی لودر بابکت به راحتی نصب می شود و با استفاده از آن به راحتی می توانی از آن استفاده نمود اما بکهو لودر یک نوع ماشین می باشد که جهت خاک برداری تولید شده و تنها کاربرد آن استفاده از بیل متعادل قابل نصب بر روی آن است.

برای کسب اطلاعات بیش تر به لینک زیر مراجعه فرمایید.

بیل بکهو بابکت

مجموعه تارا تولید کننده تمامی جلوبند بابکت های موجود در ایران می باشد که با استفاده از آن ها می توانید کازربرد مینی لودر خود را به ماشین مند نظرتان تغییر دهید؛ جلوبیند های تولیدی مجموعه تارا اعم اند از:

همچنین شما می توانید تمامی ادوات تراکتور را از جمله جارو تراکتور، برف روب تراکتور، بیل تراکتور و غیره… از مجموعه تارا تهیه کنید، برای کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با ادوات تراکتور و کشاورزی به لینک زیر مراجعه کنید.

ادوات تراکتور و کشاورزی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بکهو لودر

فهرست مطالب

09123988622